درباره ما تماس با ما پارسی العربیه English
دوشنبه | 1398/02/30
عزم تـــــــوسعه نیازمند خودآگاهی است
تاریخ درج مطلب 1396/05/19
منبع : خانه بیداری اسلامی

عزم تـــــــوسعه نیازمند خودآگاهی است

دکتررضاداوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران درهمایش تاملاتی پیرامون تحول فکری ایرانیان درعصرمشروطه با بیان اینکه توسعه یعنی هر چیز باید جای خودش بنشیند،بیان داشت:  برای توسعه نیازمند عزم هستیم که عزم نیز خودآگاهی می طلبد. باید ببینم از کجا باید حرکت کنیم و چه داریم.   

دکتر داوری اردکانی در « نشست تخصصی تاملی در تحول فکری ایرانیان در عصر مشروطه» که پنج شنبه 19 مرداد1396در خانه بیداری اسلامی اصفهان برگزار شد، گفت:  با توجه به رویداد بیست و هشتم مرداد بایستی به 14 مرداد توجه کردواین روز را نمی توان فراموش کرد.  این روز تبلور و مثال دوره‌ ایی است که باید به خوبی آن را شناخت. به نظر بنده اگر مشروطه سیر عادی خود را طی کرده بود، بیست و هشتم مردادی رخ نمی داد.

 داوری اردکانی، بیست و هشتم مرداد را پایان دوران تاریخی نهضت های استقلال طلبانه در قرن اخیر دانست و گفت: اهمیت بیست و هشتم مرداد تنها به خاطر وجه ملی آن نیست؛ بلکه این روز آغار دوره تازه ای در جهان است.این استاد فلسفه ادامه داد: بیداری دینی جهان بعد از این واقعه تاریخی صورت تازه ای پیدا کرد.دکتر داوری اردکانی در ادامه این نشست بخشی از صحبت های خود را به  موضوع آزادی اختصاص داد.  این فیلسوف معاصر با بیان اینکه آزادی تاریخ ندارد، تاکید کرد: تاریخ آزادی، تاریخ انسان است؛ چرا که  آزادی در فطرت اوست و  انسان یعنی آزادی.چهره ماندگار فلسفه کشور اختلاف علمای مشروطه را در منشا و وسعت تعریف آزادی ارزیابی کرد و اظهار داشت: علمای در مصداق آزادی اختلافی نداشتند. نکته ای که مهم به نظر می آید این است که در لیبرالیسم آزادی اصل است و عدالت در راستای آن تعریف می شود.

وی خاطر نشان کرد: تا کنون در خصوص تعریف و مفهوم آزادی تحقیق دقیقی صورت نگرفته است.رییس فرهنگستان علوم، ضمن اشاره به اینکه آزادی در عصر حاضر مفهوم جدیدی یافته است، اظهار داشت: قبل از قرن هجدهم میلادی در هیچ جا از آزادی نشانی نمی‌بینیم، یونانی ها نیز هرگز از آزادی صحبت نکردند.داوری اردکانی با بیان اینکه دموکرات های آتن سقراط را به جرم انکار خدا و انحراف جوانان کشتند، افزود: دموکرات های آتن به آزادی قایل نبودند.       

رییس فرهنگستان علوم همچنین اضافه کرد: انسان خلیفه الله است و آزادی در فطرت اوست.وی ضمن اشاره به اینکه آزادی در ذات انسان مخمر است، عنوان کرد: در دوره جدید بشر ادراک جدید از خودش دارد و انسان انسانی سازنده است.ایشان با بیان اینکه در دوره مشروطه از آزادی های لیبرالی صحبت به میان می آمد، تاکید کرد: در خصوص این دوره بحث هایی مطرح است؛ مثل اینکه آیا علما  شروع کننده مشروطه بودند یا دیگران. اما به هر جهت اگر حمایت دین نبود، بی شک عدالتخانه در ایران شکل نمی گرفت.به گفته رییس فرهنگستان علوم تلاقی دین با مشروطه امر تاریخی مهم است که نمی توان آن را نادیده گرفت.ایشان درادامه سخنان خود بیان کرد: زمانی که مشروطه آمد علمای بزرگ شیعه و در راس آنها آخوند خراسانی، میرزا نایینی، ایت الله حاج آقا نورالله نجفی اصفهانی از آن حمایت کردند و حتی شیخ اسماعیل محلاتی در وجوب مشروطیت رساله نوشت. شیخ فضل الله نوری نیز  در ابتدای امر موافق بود.  حتی ماده دوم متمم قانون را پیشنهاد کرد، مجلس و قانون گذاری را قبول کرد و  حامی  مشروطیت نیز بود، اما می گفت این آزادی مطرح شده شرک است.رییس فرهنگستان علوم  تاکید کرد: علمای نجف و اصفهان البته نه همه آنها، سلیقه شیخ فضل الله نوری را نمی پسندیدند. برای نمونه حاج  آقا نورالله آزادی را به توحید بر می‌گرداند. شیخ اسماعیل محلاتی نیز برای آزادی دو استثنا در احکام کلی شرعی و  احکام قضا قائل بود.دکترداوری بر لزوم نیاز به گزارش ایام تاکید و عنوان کرد: باید بدانیم مشروطه با ما چه کرده است، مشروطه چه بوده از کجا آمده و انقلاب ما با مشروطه چه نسبتی دارد.

ایشان از فقدان تاریخ فکر و فلسفه انتقاد و خاطر نشان کرد: پیش از این تاریخ فلاسفه یا تاریخ فقها داشتیم، اما تاریخ فلسفه و فقه نداشتیم، اما در دوران جدید به تاریح علم، فلسفه و ادبیات توجه شده است.دکترداوری با بیان اینکه  توسعه یعنی هر چیز باید به جای خودش بنشیند، اظهار داشت:  برای توسعه نیازمند عزم هستیم که عزم نیز خودآگاهی می طلبد. باید ببینم از کجا باید حرکت کنیم و چه داریم.وی در پایان در خصوص تاثیر انقلاب اسلامی بر آینده نیز، خاطر نشان کرد: امام خمینی ره هم سیاستمدار، هم فیلسوف  وهم عارف بودند و با انقلاب گشایش در تاریخ پیدا شد،  با این انقلاب دینی یک تجدید عهد صورت گرفت

درادامه این مراسم ازتابلوی عکس "حیات بیداری"اثراستادحمیدرضاصیادی پرده برداری شد

.

 

 

برای ارسال نظرات از فرم پایین استفاده کنید.
مسئولیت نوشته ها به عهده نویسندگان آنهاست و نمایش آنها به معنی تایید نظرات آنها نیست.
نام :

پست الکترونیکی :

نظر شما :
خانه بیداری اسلامی
ویژه ها
اینفوگرافی
نشریات خانه بیداری اسلامی
خانه بیداری اسلامی
کتابخانه
خانه بیداری اسلامی
خانه بیداری اسلامی
سایت های وابسته